10,869
VIEWS
192
COMMENTS
 
SHARES
About this iReport
  • Approved for CNN

  • Click to view Crankers's profile
    Posted April 21, 2008 by
    Crankers
    Location
    minneapolis, Minnesota
    Assignment
    Assignment
    This iReport is part of an assignment:
    More expensive to eat

    $1.69

     

    I've

    been trying really really hard to not complain about the economy. After

    all, I am a commission sales rep and the media's incessant need to

    present an environment of doom and gloom does not, and I repeat does

    not, help my cause. Happy, secure clients spend money. Clients so fear

    struck that I have to pry them out of the fetal position DO NOT spend

    money.  

     

    Well,

    last night I reached my limit. I paid $1.69 for a head of iceberg

    lettuce. Yes, I know the price of milk, eggs and gas have been going up

    exponentially, but this just tipped me over the edge. Organic mixed

    greens? Fancy leafy greens? Those handy-dandy bags of pre-washed salad

    mixes? Sure. But, iceberg lettuce? I am outraged!

     

    Alas. I  bought it.  And. It is tasted pretty freaking good, sitting on my deck, eating the  first grilled burger of the season.

     

     

    Add your Story Add your Story