1,352
VIEWS
7
COMMENTS
 
SHARES
About this iReport
  • Not verified by CNN

  • Click to view millerlb's profile
    Posted April 21, 2008 by
    millerlb
    Location
    Brookside, Delaware
    Assignment
    Assignment
    This iReport is part of an assignment:
    More expensive to eat

    More from millerlb

    7 Adults on $25 a day

     

     

    I shop 6 days a week to feed a household of 7 including a 7-foot-2 300-pound 21-year-old giant.  You think an ordinary teenager can do some eating - wowie!!.  One staple for sure is the milk, currently $4.39 a gallon.  Every week at least, a case of assorted Ramen noodles - 8 for a dollar, sometimes even 12 for a dollar.  Look for 'em folks - "meat" hot dogs 4 packs for 5 dollars!  Bread is 99 cents for a pound-six loaf, 1.99 for a 48-oz tub of spread.

     

     

    I love ShopRite, many years ago went to Pathmark because they were open 24 hours, went into one the other day and found their Ramen noodles 32 cents a pack! 

     

     

    ShopRite has great bargins - boneless chicken breasts $1.59 a pound is a staple.  We eat healthy, no potato chips, no soda, no donuts.

     

     

    There ya go!

     

     

    Add your Story Add your Story