8,976
VIEWS
17
COMMENTS
 
SHARES
About this iReport
  • Approved for CNN

  • Click to view eTeddys's profile
    Posted March 16, 2009 by
    eTeddys
    Location
    Phoenix, Arizona
    Assignment
    Assignment
    This iReport is part of an assignment:
    The ultimate brown bag

    More from eTeddys

    Cheap, Healthy Lunch

     

     

    Packing a lunch is much cheaper and healthier for you.  You can't eat this good off any $1 menu! 

     

     

     

     

    The #1 rule in my house when I'm packing a lunch is, DO NOT TALK TO THE MOMMA!  My husband rises at 4:00 a.m.  If I get up to make breakfast or pack a lunch at that hour, it's best not to try to hold a conversation with me.  : )

     

     

     

     

    The main course for today is a turkey wrap.  I start with Flat Out Wraps, you can get them at Walmart or I buy them in a 3 pack at Costco and freeze them.  Spread the wrap with dijon mustard.  Add 2 slices of provolone cheese.  Next comes fresh spinach, mine is from my garden.  Top that with 3 slices of naturally smoked turkey and finally thinly sliced tomato.  Roll it!  Cost:  $1.75

     

     

     

     

    My husband eats an apple a day.  He'll typically eat this as a snack before lunch.  I bought several bags of fuji apples when they were on sale for 33 cents a pound.  You can't beat that price and they store well.   Cost:  15 cents

     

     

     

     

    Carrots are in most lunches right now.  We have them in our garden.  I used to grow beautiful flowers but have the front flower beds filled with veggies.  We grow several varieties that are really beautiful and tasty.  Cost:  negligible

     

     

     

    No lunch would be complete without cookies.  If I don't have time to make some, I usually buy Fig Newtons.  They are one of the healthier store bought cookies you can buy.  I picked these up at the Grocery Outlet.  I shop there for snacks on the cheap.  Cost:  40 cents

     

     

     

     

    I wrap all the food in parchment or waxed paper.  I avoid thow away plastics since they are made from fossil fuel.  I do use reusable plastic containers to pack my husbands lunch.  He doesn't require a cold pack as he has a short commute to work.  The hard plastic container keeps his lunch from being smashed in the break room fridge.  My son's lunch is packed in a lunch box with an ice pack to keep things cool. 

     

     

     

     

    The boys drink water with their lunch so there is no drink cost.  The total for this lunch was $2.30.  It's very nutritious and  cheap.

     

     

     

     

    I will try to post a brown bag lunch every day this week.  That is, unless I decide to sleep in!

     

     

     

    Add your Story Add your Story