Share this on:
 E-mail
486
VIEWS
1
COMMENTS
 
SHARES
About this iReport
  • Approved for CNN

  • Click to view eTeddys's profile
    Posted March 19, 2009 by
    eTeddys
    Location
    Phoenix, Arizona
    Assignment
    Assignment
    This iReport is part of an assignment:
    The ultimate brown bag

    More from eTeddys

    Brown Bag Day 4

     

    Here we are on Thursday and I have another brown bag lunch for you.  What happened to Wednesdays lunch???  There was extra chicken salad from Tuesday that I packed for my husband. There won't be a brown bag tomorrow.  The whole family will be home.

     

    Today's lunch is a pork sandwich, strawberries & picked beets.

     

    Last night we had breaded, boneless, pork chops for dinner.  I cooked and extra chop so I would have lunch for my husband today.  To prepare my chops, I salt & pepper, then pound them with a meat mallet.  I grind up French bread in the blender to make fresh breadcrumbs.  They are cheaper and so much tastier than those hard, bread crumbs from the store.  I dip the chops in and eggs & milk mixture, coat with the bread crumbs and put them on a pan.  Give them a good spritz with olive oil spray and bake them for 30-40 minutes.  I used the left over French bread for the sandwhich today.  Spread it with a little mayo, added lettuce from the garden and tomato.  Cost:  $1.50

     

    Instead of an apple, today I sent my husband strawberries.  They were on sale for 99 cents a pound and I sent him about 1/3 of the container.  Cost:  33 cents

     

    Pickled beets, love them or hate them, there seems to be no inbetween.  We grow beets in the garden.  I shredded and pickled beets earlier this week.  These beets are not your typical red beets that you see in the grocery store.  Beets actually come in a variety of colors.  I sent about 1/2 a jar of my homemade picked beets for something different today.  It's hard to figure costs when you grow and pickle your own food.  Estimated cost:  50 cents.

     

    Here's another lovely lunch for just $2.33.  So much better for you than Micky D's!

    What do you think of this story?

    Select one of the options below. Your feedback will help tell CNN producers what to do with this iReport. If you'd like, you can explain your choice in the comments below.
    Be and editor! Choose an option below:
      Awesome! Put this on TV! Almost! Needs work. This submission violates iReport's community guidelines.

    Comments

    Log in to comment

    iReport welcomes a lively discussion, so comments on iReports are not pre-screened before they post. See the iReport community guidelines for details about content that is not welcome on iReport.

    Add your Story Add your Story