Share this on:
 E-mail
168
VIEWS
4
COMMENTS
 
SHARES
About this iReport
  • Not verified by CNN

  • Click to view hally's profile
    Posted January 24, 2011 by
    hally
    Location
    Morganton, North Carolina
    Assignment
    Assignment
    This iReport is part of an assignment:
    Share your school lunch secrets

    Maybe you could do better????

     

    I would just like to say.....it is a hard job to provide good nutritious lunches for children today.  If the parents would like to pay 5-6-7 dollars a day for their child to eat lunch better choices could be available. 

     

    I work for a school system's child nutrition department and see how hard it is to make purchases at a reassonable price. 

     

    I would just like to know how many of you out there spend $2.00 a day and get such fantastic lunches that you say the school does not provide.

     

    Give the school reasonable meals that you think can be made for  2-3 dollars a day per student.  Then times that

    by the number of students in your area...and consider the time and labor that it costs to make these meals.......

    What do you think of this story?

    Select one of the options below. Your feedback will help tell CNN producers what to do with this iReport. If you'd like, you can explain your choice in the comments below.
    Be and editor! Choose an option below:
      Awesome! Put this on TV! Almost! Needs work. This submission violates iReport's community guidelines.

    Comments

    Log in to comment

    iReport welcomes a lively discussion, so comments on iReports are not pre-screened before they post. See the iReport community guidelines for details about content that is not welcome on iReport.

    Add your Story Add your Story