Share this on:
 E-mail
241
VIEWS
25
COMMENTS
 
SHARES
About this iReport
  • Approved for CNN

  • Click to view ecotraveler's profile
    Posted November 22, 2011 by
    ecotraveler
    Location
    Hampton Roads, Virginia
    Assignment
    Assignment
    This iReport is part of an assignment:
    It's not Thanksgiving without...

    More from ecotraveler

    Thanksgiving Dinner Could Cost You Less This Year

     

    CNN PRODUCER NOTE     ecotraveler submitted this simple and thrifty budget for a full Thanksgiving meal. 'I was surprised that a family of four to six, plus a few friends, could enjoy this holiday dinner together for under $30,' she said. 'And they were all name brands, which this year were less than generics. Great news for families on a budget and in this economy.'
    - jmsaba, CNN iReport producer

    With the current state of the economy, it's surprising how inexpensive Thanksgiving dinner could be this year, if you're willing to read the sale ads and shop 'til you drop.

    With turkey prices slashed to the bone, even if you like ham on the Thanksgiving table, turkey is the most economical way to go. Armed with a comfortable pair of shoes and this week's sale ads, you can make a 15 pound turkey dinner for Thanksgiving and spend less than $30. Appetizers to dessert.
    This size turkey is recommended for 10 people, so if your feasters number less, why not stock up anyway and have plenty for leftovers.
    It pays to shop around, as grocery stores here in Hampton Roads are slashing turkey prices to $.49-$.69cents a pound with an additional $15-$35 purchase to lure customers in their doors. That means a

    14 lb. turkey costs only                               $5.85.
    After comparing all the sale ads in the paper, on a marathon shopping spree, here's what else I found:
    Potatoes will cost me                                 $2.00 for 5 lbs. +
    Butter, which was                                        $2.00 for a 4 pack
    Stuffing, (Pepperidge Farm) was                 .89
    Cranberries were                                        $2.29, and since this is the only time of  year I can get them here, I bought another for the freezer.They freeze well.
    Jello was                                                            .59 and they're offering a free Jiggler Mold with the purchase.
    Marshmallows for your gelatin were            .99 with enough for your

    Sweet Potatoes, which cost                          .87 for 3 lbs at .29/lb.
    Green Beans and other veggies were         .49/can
    Cream of Mushroom Soup                             .89 for Green Bean Casserole
    Pies were BOGO, or                                    $3.75 each
    Eggs, 1 Dozen were                                    $1.00, plenty for 20 Deviled Eggs and

    Cake Mix                                                        $1.25 if you choose to make a cake.
    Cheese for your appetizer plate                $2.00/block and
    Nabisco Crackers                                        $2.00 a box.
    If you're a dedicated coupon clipper, you could save even more.  And all products were name brands, vs generics so this may be a great time to splurge.

    Bon appetit and have a blessed and a happy Thanksgiving.

    What do you think of this story?

    Select one of the options below. Your feedback will help tell CNN producers what to do with this iReport. If you'd like, you can explain your choice in the comments below.
    Be and editor! Choose an option below:
      Awesome! Put this on TV! Almost! Needs work. This submission violates iReport's community guidelines.

    Comments

    Log in to comment

    iReport welcomes a lively discussion, so comments on iReports are not pre-screened before they post. See the iReport community guidelines for details about content that is not welcome on iReport.

    Add your Story Add your Story